O pretrazi

Što je gastroskopija?
Gastroskopija je invazivna pretraga koja omogućava liječniku pregled Vašeg gornjeg probavnog sustava (jednjaka, želuca i dvanaesnika). Ispitivanje se obavlja pomoću uskog, fleksibilnog, cijevolikog instrumenta poput teleskopa kojeg nazivamo endoskop. Endoskop se stavlja kroz usta, prolazi jednjak do želuca.

Zašto je potrebna gastroskopija?
Gastroskopijom se može otkriti što uzrokuje simptome kao što su probavne smetnje, bolovi u gornjem trbuhu, povraćanje i krvarenje. Također se koristi za provjeru da li postoji upala, ulkus želuca (čir) ili rani znakova raka. Tijekom postupka, liječnik može uzeti jednu ili više biopsija (malih uzoraka tkiva) za ispitivanja u laboratoriju.

Kako se pripremiti za gastroskopiju?
Gastroskopija se rutinski obavlja ambulantno. Kako bi vaš liječnik dobro vidio sluznicu želuca i dvanaesnika, vaš želudac mora biti potpuno prazan. Da bi ispraznili morate slijediti upute o pripremi za gastroskopiju. U principu, ne smijete jesti ni piti šest do osam sati prije pretrage. Ako inače uzimate lijekove (npr. tablete za krvni tlak), uzmite ih kao i obično, sa malim gutljajem vode, osim ako vam liječnik izričito zabrani. Ako ste alergični na bilo koji lijek ili ako imate astmu, peludnu groznicu ili ekcem ili ako uzimate lijekove koji razrjeđuju krv prije pretrage potrebno je o istome obavijestiti liječnika ili medicinsku sestru.

Kako se izvodi gastroskopija?
Ukoliko imate, od Vas će biti zatraženo da izvadite zubalo i kontaktne leće te da skinete naočale. Liječnik će nasprejati grlo lokalnim anestetikom kako bi smanjio osjet u grlu i smanjio refleks povraćanja koji se može javiti prilikom prolaska endoskopa kroz grlo. Gastroskopija se obavlja dok ležite na boku. Prvo će vam liječnik u usta postaviti usnik (malu tubicu) koju morate zagristi i držati zubima, a nakon toga će kroz usnik pažljivo uvesti endoskop u usta. Zamolit će vas da progutate kako bi endoskop lakše prošao do jednjaka i do želuca. Tijekom pretrage možete normalno disati. Medicinska sestra će pomagati doktoru usisavajući višak sline iz vaših usta tijekom procedure. Ukoliko je potrebno, liječnik će uzeti komadić tkiva želuca (biopsiju) i/ili ukloniti polipe. To se obavlja sitnim instrumentima koji ulaze kroz endoskop i uglavnom je bezbolno i brzo. Kad je pregled gotov, endoskop se vadi van brzo i jednostavno. Postupak u principu ne boli, ali može biti malo neugodan.

Što očekivati nakon gastroskopije?
Nalaz ćete dobiti odmah nakon procedure. Ako ste imali biopsiju, rezultate biopsije – PHD (pato-histološku dijagnozu) ćete dobiti prema informacijama koje Vam da liječnik ili medicinska sestra.
Nakon dolaska kući, možete odmah jesti ili piti ukoliko Vam liječnik nije savjetovao drugačije. Većina ljudi nema nikakvih problema nakon pretrage. Međutim, molimo Vas da se obratite svom liječniku ako primijetite bilo koji od sljedećih simptoma: iskašljavanje ili povraćanje krvi, bol u prsima, bol u trbuhu koja se postupno pogoršava, crna ili crveno obojena stolica, jako visoka temperatura.

Moguće nuspojave
Možete biti bez osjeta u ustima i jeziku kroz nekoliko sati, kao rezultat lokalne anestezije u spreju – pripazite s vrućom hranom i pićem; osjećati nadutost, ali taj zrak se obično vrlo brzo isprazni (podrigivanjem); imati upaljeno grlo kroz nekoliko sati.

Moguće komplikacije
Komplikacije su vrlo rijetke, ali moguće i uključuju: aspiraciju tekućine ili hrane ukoliko niste natašte, oštećenje krunice zuba ili samog zuba, površinsko krvarenje sluznice koje samo prestaje, mogućnost krvarenja na mjestu uzimanja biopsije, oštećenje stjenke organa. Važno je prepoznati rane znakove mogućih komplikacija i odmah kontaktirati liječnika u slučaju teškoća u gutanju, bolova u prsima, nemogućnosti disanja, jakih bolova u trbuhu, povraćanja krvavog sadržaja, temperature, tresavice ili crne stolice.

Mogućnost zamjene za preporučeni postupak
Radiološka pretraga jednjaka, želuca i dvanaesnika ja kontrastna pretraga kojom se mogu pronaći oštećenja ili procesi u navedenim organima, ali se ne mogu detaljno prikazati promjene sluznice i nije moguće uzeti uzorke tkiva za analizu.