Od 03. do 05. listopada 2024.godine održan je na Školi narodnog zdravlja "Andrija Štampar" u Zagrebu 12. međunarodni kongres o medicini usmjerenoj prema osobi. U organizaciji Međunarodne mreže medicine usmjerene prema osobi (ICPCM)i suorganizaciji MEF Sveučilišta u Zagrebu, Zagrebačkog instituta za kulturu zdravlja i druge pokrovitelje, svoje mjesto održavanja je simbolično našao u velikoj dvorani Škole Narodnog Zdravlja „Andrija Štampar“, pionira socijalne medicine i zdravstvenog prosvjećivanja. Posljednjih 15 godina međunarodna mreža ICPCMa sustavno promiče medicinu usmjerenu prema osobi, njegovanje cjelovite medicinske skrbi za populaciju, i nastojanja njene realizacije u zajednici uz kontinuiranu suradnju sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO/WHO).
Po održavanju 1. svjetskog kongresa 2013. godine, publicirana je poznata" Zagrebačka deklaracija o edukaciji o medicini usmjerenoj prema osobi", a nakon 4. svjetskog kongresa 2017. godine međunarodno predstavljena i zagrebačka Deklaracija o onkologiji usmjerenoj prema osobi. U sklopu ovogodišnjeg kongresa i glavne teme „Totalno zdravlje i totalna skrb“, uz najnovije trendove u medicini i zdravstvu u svijetu, stručni interes privukao je niz tema vezanih uz cjelovit pristup bolesniku i važnost razumijevanja pozitivnih aspekata zdravlja (resursi, otpornost, dobrobit) , one kojima se tretman ciljano bavi (bolesti, onesposobljenosti, i pratećih simptomi bolesti)i međusektorske suradnje. Aktivan doprinos Kongresu dale su, iznoseći slučaj iz prakse i područja tretmana liječenja ovisnosti i praćenja bolesnika, prikazom studije slučaja, psihijatrice A.Srkalović Imširagić dr.med., M Kovač dr.med., i klinička psihologinja J.Matić, mr.spec. Nakon prezentiranja slučaja prof Matić je odgovorila na brojna pitanja prisutnih i veći interes auditorija za temu. Dodatan doprinos skupu u istoj sekciji , na dijabetološku temu, dala je i bivša internistica ustanove A.Badanjak dr.med.Bila je to prilika za izmjenu iskustava uz rad u kolektivu s dugogodišnjom tradicijom i cijenjenim stručnjacima, koji su obilježili rad kako u ustanovi, tako i u drugim zagrebačkim ustanovama, i čija je stručnost, nakon iskustva stečenog u njoj bila neupitna, što mnogi od njih potvrđuju.
Ovo je drugo aktivno učešće NPB Popovača na skupu na kojem je aktivno učešće na prethodnom kongresu zabilježeno uz dva stručna rada navedenih specijalistica, i kojim se demonstrirala dobra klinička praksa u promicanju medicine s holističkim fokusom na osobu, u sklopu toga i psihološkog liječenja primjerenog pojedincu, obitelji, i poštivanja i biološkog, psihološkog, socijalnog i duhovnog aspekta. O važnosti poštivanja cjeline osobnosti u liječenju, umrežene medicinske,psihološke i socijalne skrbi i edukacije svih, prevencije, te nužnosti spremnog suočavanja i struke i populacije na stresne životne okolnosti kojima život obiluje u posljednjem periodu, govorili su svi nazočni stručnjaci naglašavajući nužnost- ne tek propisivanja lijeka i smještanja u ustanovu, već cjelovitog pristupa i vraćanja uz.medicinare i psihologa i socijalnih radnika u sve razine zdravstvene zaštite, a to je podvukla i prof.dr M.Braš kao predsjednica Organizacijskog odbora kongresa. Laureat nagrade "Paul Tournier"za promicanje medicine usmjerene prema čovjeku, ove godine je socijalni psihijatar Veljko Đorđević.